(050) 390-12-12 (067) 673-10-81

Харчування дітей у школі


На щастя, карантинні обмеження пом'якшили і діти повернулися за парти. Батьки задоволені цим рішення, адже діти повинні відвідувати школу: таке навчання в рази ефективніше, та й однолітки обов'язково повинні спілкуватися між собою. З поверненням до школи дітей, батьки переживають, чи не голодне їхнє чадо і як харчують у школі, бо ж вдома все було «під контролем»… Нагадаємо, що нові Норми шкільного харчування почали діяти вже з 1 вересня 2021 року. Як повинні харчуватися діти у школах відповідно до внесених урядом змін розглянемо нижче.

Отже, Кабінет Міністрів 24 березня 2021 року ухвалив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти (постанова КМУ №305). Відповідно до цих норм у шкільному меню змінилися порції: для дітей різного віку прописана відповідна порція, адже дітям старшої школи потрібно більше калорій, ніж молодшим дітям.

На радість батькам, свіжі й заморожені овочі та зелень у шкільному меню мають бути щодня (на кожне харчування — по 100 г). Школярі мають побачити на обідньому столі у школі овочеве асорті чи салат. До речі,  овочі заборонено відварювати за день до приготування салатів та не можна заправляти їх заздалегідь.

Фрукти у раціоні учня в школі також мають бути щодня: свіжі чи заморожені, по 100 г порція. А раз на тиждень хоча б 25 г сушених фруктів та ягід (наприклад, на узвар). На сніданок двічі на тиждень заплановано давати соки: обов’язково без додавання цукру та підсолоджувачів!

Загалом три чверті їжі дитини мають становити продукти рослинного походження. 

Щодо основної страви для школярів, то маємо такі рекомендації:

1) М’ясо на обід має бути тричі на тиждень: нежирна свинина, телятина, яловичина, курка чи індичка. М’ясні страви будуть якомога частіше комбінувати з овочевими гарнірами та/або салатами.

2) Рибу мають давати не менше ніж раз на тиждень.

3) Тричі на тиждень даватимуть яйця.

4) Злакові каші та макарони з вищим вмістом харчових волокон готуватимуть і на сніданок, і на обід. А картопля у вигляді окремої страви пропонуватиметься не більше двох разів на тиждень.

5) Бобові продукти (зелений горошок, квасоля, горох, сочевиця) та страви з їх вмістом пропонуватимуть як гарніри або самостійні страви.

Нагадаємо, що зі шкільного харчування вилучили ковбасу та сосиски через високий вміст солі. До ухвалення нових Норм п’ята частина всіх страв з м’яса припадала саме на ці «смаколики»...

У нових Нормах шкільного харчування дітей зазначено, що засновник (засновники), керівники закладів освіти та закладів оздоровлення та відпочинку мають створити умови для забезпечення харчування дітей з особливими дієтичними потребами, у тому числі з непереносимістю глютену та лактози. Такі діти повинні отримати медичну довідку у сімейного лікаря (чи педіатра), у якій має бути засвідчено особливі дієтичні потреби дитини із встановленим діагнозом. Відповідно до рекомендацій, наданих лікарем у довідці, повинно бути організоване харчування дитини: обмежено/виключено відповідні харчові продукти, напої та страви та їх має бути замінено аналогічними за енергетичною та поживною цінністю харчовими продуктами.

Здобувачам освіти з харчовою алергією на молоко та молочні продукти (відповідно до медичної довідки) для харчування пропонується молоко безлактозне або рослинні напої.

Зауважимо, що у ст. 50 Порядку організації харчування у закладах освіти вказано, що питна вода повинна бути постійно доступною у закладі освіти та закладі оздоровлення та відпочинку під час вживання їжі та у будь-який інший час. 

Чим же заборонено годувати дітей у школах:

1. Кондитерські вироби, солодкі зернові продукти із вмістом цукрів понад 10 г на 100 г готового продукту.
2. Вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати.
3. М’ясні продукти промислового та кулінарного виробництва.
4. Рибні продукти промислового та кулінарного виробництва.
5. Продукти (в т. ч. снеки) із вмістом солі понад 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г готового продукту та/або із вмістом цукрів понад 10 г на 100 г готового продукту та/або синтетичних барвників та ароматизаторів (крім ваніліну, етилваніліну та ванільного екстракту), підсолоджувачів, підсилювачів смаку та аромату, консервантів.
6. Продукти із вмістом частково гідрогенізованих рослинних жирів (транс жирів).
7. Непастеризоване молоко та молочні продукти, що виготовлені із непастеризованого молока.
8. Непастеризовані соки.
9. Рибні, м’ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків промислового виробництва без додавання цукрів та підсолоджувачів.
9. Газовані напої, зокрема, солодкі газовані напої та енергетичні напої.
10. Кава та кавові напої.
11. Гриби.
12. Продукція домашнього виробництва.

Проводити перевірки того, чи виконують школи норми та порядок організації харчування, почнуть з 2022 року. Таким чином, МОН і МОЗ встановили гнучкий перехідний період до 1 січня 2022 року для закладів освіти.

Міністерство освіти і науки України стверджує, що «харчування відіграє серйозну роль в питанні повноцінного розвитку і зростання школярів. Воно не тільки сприяє загальному зміцненню організму дітей, але також може впливати на їхню працездатність і успішність. Достатня кількість поживних речовин і правильна культура споживання їжі не лише вберігають дитину від численних хвороб, а й роблять її бадьорішою і уважнішою». І ми з цим абсолютно погоджуємося та нагадуємо батькам, що видавництво «Ірбіс Комікси» (Издательство «Ирбис Комиксы», Irbis Comics Publishing) дбає про інтелектуальний розвиток дітей – ми видаємо розвиваючі пізнавальні розважальні комікси українською мовою. І наголошуємо на тому, що комікси варто використовувати під час навчання та для навчання: вони полегшують сприйняття дітьми інформації та сприяють кращому її запам'ятовуванню завдяки візуалізації матеріалу. Придбайте наші комікси українською мовою на нашому сайті. Також купити дитячі комікси можна у книгарнях! І тоді ваша дитина проводитиме час з користю, розвиватиме свою ерудицію, фантазію і уяву.

З нашого асортименту можна вибрати комікси кожній дитині на будь-який смак:

- для діток молодшого віку ми пропонуємо комікси про Смурфиківсерію коміксів про догляд за зубами «Зубси»;

- для дітей шкільного віку у видавництві представлено розвиваючу серію історичних коміксів про пригоди Джеронімо Стілтона; комікс про сімейні цінності –  комікс «Сестри»;

- для старшокласників та студентів маємо комікси «Економіка...» (економіка в коміксах) та «Володимир – Князь Київський» (історичний графічний роман).

Також ми відкрили передзамовлення за спеціальними цінами на наші нові комікси: із серії «Сестри» - «Том 2. Оце по-нашому» та на надзвичайний комікс із нової серії «Історії старого дерева» - «Том 1. Як жити дружно».

Поспішайте придбати наші комікси на подарунок до свята Святого Миколая! Наші комікси на подарунок – це чудова книга на подарунок!




КОШИК 0.00 грн
Назва К-ть Сума
Вартість книг: 0.00 грн
Знижка %: 0.00 грн
Вітаємо!
За умовами акції 3+1 Ви отримали один комікс два комікса три комікса чотири комікса 5 коміксів в подарунок на суму:
-0.00 грн
Знижка: -0.00 грн
Всього до оплати: 0.00 грн
Агов, друзі!
При замовленні від 1000 грн до 1100 грн, ви оплачуєте 1000 грн.
Увага! Акція 3+1
При замовленні ще двох коміксів, ви отримаєте будь-який комікс у подарунок
Увага! Акція 3+1
При замовленні ще одного комікса, ви отримаєте будь-який комікс у подарунок
Увага! Акція 3+1
Оберіть будь-який комікс у подарунок
Усі права застережені © Видавництво «Ірбіс Комікси«, 2022