(050) 390-12-12 (067) 673-10-81

Формат коміксу формує завзятих читачів

11.12.2017


Саме зараз, у час активного переосмислення дитячого читання й виходу хрестоматій сучасної дитячої літератури, було б варто звернути увагу на формат коміксу й ті важливі функції, які він закладає, аби надалі мати змогу розширювати добірки для читання в класах та поза ними. А головне, формувати завзятого, постійного читача!

Комікси: читання й труднощі

У різних культурних колах за коміксами закріплено чимало стереотипів. Найпоширеніші стереотипи, ймовірно, такі: 

1) комікси читають лише для розваги; 
2) комікси тільки про супергероїв; 
3) комікси не дають глибини.

Небагато дорослих читачів мають бажання вчитуватися в комікси, особливо, коли йдеться про добірку книжок для читання в класі, а в українському читацькому ландшафті то й поготів.

Комікси різного змісту виходять друком в Україні вже частіше. Серед них, наприклад, комікси за мотивами творів про Мумі Тролів Туве Янссон (видавництво «Основи»), комікси про пригоди Джеронімо Стілтона, про блакитних гномиків Смурфиків (видавництва «Ірбіс-Комікси»). Та все ж нам бракує якісних коміксів, які б читалися й обговорювалися в широких колах читачів.

Функції коміксів

За визначенням одного з провідних дослідників дитячої літератури та коміксу зокрема Скотта МакКлауда (Scott McCloud), комікс – це співставлення візуальних та вербальних образів у спеціальний послідовний ряд, який має на меті донести інформацію та/чи принести естетичне задоволення читачеві. Комікси бувають різних жанрів та мають широкий спектр історій, як реальних, так і вигаданих.

Сьогодні використання коміксів у шкільній системі США лише набирає обертів, тоді як в Японії, до прикладу, комікси вже давно закріплено в системі шкільних читань. Чому?
Комікси дають можливість формувати грамотність, зокрема розвивають дитячі навички читання й письма та візуальні навички.

Щоб зрозуміти, як працюють комікси, студентам (у майбутньому – вчителям) рекомендують читати дві теоретичні роботи: «Розуміючи комікси: невидиме мистецтво» (Understanding Comics: The Invisible Art) Скотта МакКлауда (Scott McCloud) та «Комікси й секвенційне мистецтво» (Comics and Sequential Art) Вілла Ейзнера (Will Eisner). У цих роботах науковці не лише ретельно проговорюють деталі створення коміксів, але й загострюють увагу читачів на їхніх комплексних функціях.

Функції, які виконують комікси, широкі та в освітянській системі вони часто залежать від мети читання. Та все ж є основи основ. Ці загальні функції коміксів завжди лишаються ключовими для читання.

Комікси:

1)    залучають до читання дітей-візуалів, тобто тих, які краще навчаються з візуальних рядів, ніж вербальних;
2)    допомагають бачити різноманіття можливостей у подачі сюжету, а саме за допомогою зіставлення візуального й вербального текстів;
3)    нарощують словниковий запас і вчать бачити пунктуацію, подану в прямій мові;
4)    вчать бачити логічний чи/та нелогічний ланцюжок розвитку подій;
5)    вчать упізнавати нелінійні сюжети;
6)    допомагають семіотично розкодовувати картинки й проговорювати промальовані коди;
7)    розвивають уміння організовувати інформацію в певний логічний ряд;
8)    за умов якісного проговорювання прочитаного розвивають дитяче мовлення;
9)    розвивають уяву й фантазію;
10)  в умовах креативних занять формують креативні навички;
11) заохочують дітей до дослідження різних жанрів та форматів, формуючи цікавість до літератури загалом.

Усвідомлюючи ці важливі функції коміксів та загострену увагу до формування грамотності, вчителі в США об’єдналися в асоціацію Comics in Education і продовжують ділитися основними теоретичними знаннями й навичками з учителями, що тільки вчаться використовувати комікси в шкільному читанні. Крім того є багато англомовних ресурсів, які допомагають учителям розробляти уроки й добирати та складати книжки в класну бібліотеку.

Комікси розвивають цікавість до читання. Особливо, якщо йдеться про читачів, які тільки починають читати самостійно. Комікси широко радять читати в молодших шкільних класах, адже саме в цей час активно формується любов до читання, а з нею й загострюються потреба пізнання нового та активно закладаються найважливіші основи грамотності.

Розширення літературних горизонтів

Розширюючи літературний вибір для дітей у класі та поза ним, ми розширюємо дитячі горизонти грамотності й порозуміння, ставимо акценти на плюралізм і розвиваємо навички читання згідно з вимогами й трендами 21 століття.

Якісні комікси надають нам ці та інші  можливості і естетично, і з акцентуванням тих чи тих функцій. Активно переосмислюючи й критично опрацьовуючи канони української дитячої літератури, було б важливо не обійти увагою коміксів, аби формувати грамотних та завзятих читачів не лише українських культурних кіл, але й читачів у ширшому розумінні – світових читацьких спільнот.

Зверніть увагу вашої дитини на якісні комікси видавництва «Ірбіс-Комікси». Історична серія про пригоди Джеронімо Стілтона є визнаним бестселлером серед дітей. Перекладено цей комікс на 45 мов світу. Ці комікси – це книги для розвитку дітей. Повчальною та розважальною з неймовірно яскравими ілюстраціями є серія коміксів про Смурфів. Видано комікси українською мовою.
Переклад якісних коміксів і синтезоване запозичення певних аспектів із якісних коміксів допоможуть нам розширювати світогляд юних українських читачів теперішніх і майбутніх поколінь.

КОШИК 0.00 грн
Назва К-ть Сума
Вартість книг: 0.00 грн
Знижка %: 0.00 грн
Вітаємо!
За умовами акції 3+1 Ви отримали один комікс два комікса три комікса чотири комікса 5 коміксів в подарунок на суму:
-0.00 грн
Всього до оплати: 0.00 грн
Увага! Акція 3+1
При замовленні ще двох коміксів, ви отримаєте будь-який комікс у подарунок
Увага! Акція 3+1
При замовленні ще одного комікса, ви отримаєте будь-який комікс у подарунок
Увага! Акція 3+1
Оберіть будь-який комікс у подарунок
Усі права застережені © Видавництво «Ірбіс Комікси«, 2020