(066) 165-54-38 (067) 673-10-81

Яке читання має більшу користь: традиційне чи електронне?

Наталія Кондзелка, 

експерт та досліджувач коміксів


      Як ви вважаєте, чи завжди читання з екрана має той самий результат та ефективність, що й читання друкованої книги? Навіть якщо набір шрифтів, які на сьогодні використовуються для зручності читачів при користуванні Kindles та інших електронних пристроїв, є настільки ж розбірливими та зрозумілими, як і в друкованих книгах? На думку вчених, це питання досі потребує детального вивчення. 

      Але вже точно встановлено, що при читанні навіть незначних літературних творів з екрана можуть виникати певні когнітивні недоліки. Вони насамперед виявляються у нездатності читача відтворити на основі прочитаного хід подій , а отже, і розставити їх у правильній послідовності відповідно до сюжетної лінії. Таку особливість виявили вчені-дослідники із Франції та Норвегії.      Ці науковці з університету Ставангер і Екс-Марсель, під керівництвом Анни Манген та Жана-Люка Велай, провели дослідження, в якому взяли участь 50 студентів. «Піддослідні», що однаково вміли користуватися електронними пристроями, були поділені на 2 рівні групи. Перед студентами поставили завдання: опрацювати літературний твір від Елізабет Джордж обсягом 28 сторінок (у перекладі французькою). Перша група студентів повинна була читати твір у звичному друкованому форматі, а друга — за допомогою електронного пристрою Amazon Kindle DX. Одночасно вчені оцінювали, як швидко юнакам та дівчатам вдалося прочитати твір і наскільки емоційно сприйняти текст. Для цього було проведено кілька тестувань.

      Як показали результати дослідження, здебільшого не було виявлено істотних відмінності між читачами-користувачами Kindle та традиційної книги. Емоційні сплески були приблизно однакові в обох групах, як і кількість правильних відповідей, отриманих під час опитуванні стосовно змісту твору, персонажів та сюжетних деталей. 

       Єдина відмінність, яку вдалося зафіксувати, полягала в тому, що користувачам Kindle було значно важче правильно відповісти на запитання стосовно того, в якому часовому проміжку відбувалися певні події. Вони також показали гірші результати, коли їх попросили розмістити 14 обраних сюжетних моментів у правильній послідовності.

      "Цікавим для нас було те, що цього виду відмінності пов'язані з часовим виміром та послідовністю. Ми і надалі намагаємося з’ясувати, чому це так", — говорить науковець Анн Манген, яка представила дослідження своєї команди рік тому на конференції в Туріні, Італія.

      Анн Манген також повідомила, що на цьому дослідження не закінчилися. Потрібні додаткові дані, щоб зрозуміти, що ще втрачає читач, читаючи з екрана. Вона наголосила, що на кінцевий результат загалом можуть вплинути тип тексту, який використовується на пристрої, та компетентність читача.

      "Це свого роду частина складного технологічного комплексу, до якого ми повинні уважніше придивитися, розпізнати всі особливості та виокремити при цьому певні відмінності", — додала вона. 

      Про що б не свідчили подальші дослідження науковців, а ми переконані: від читання паперових книг читач одержує набагато більше емоцій і користі. Особливо це стосується дітей. На їх сприйняття впливає не тільки сам сюжет, характери персонажів тощо, а й оформлення книги. У цьому відношенні, певно, немає рівних книгам із серії коміксів про Джероніма Стілтона. Якісний папір, цікаві ілюстрації, запах свіжовидрукуваного видання — все це не тільки посилює враження від прочитаного, а й народжує бажання знову і знову брати до рук чудовий витвір поліграфічного мистецтва.

Джерело : http://mobile.nytimes.com/2014/08/14/arts/reading-literature-on-screen-a-price-for-convenience.html?smid=tw-nytimes&_r=3&referrer=КОШИК 0.00 грн
Назва К-ть Сума
Вартість книг: 0.00 грн
Знижка %: 0.00 грн
Всього до оплати: 0.00 грн
Усі права застережені © Видавництво «Ірбіс Комікси«, 2019